Buna göre , 3 kg elma alan bir müşteri kaç TL öder ?
1 kg elmanın fiyatı=6/x=10,5/(2x-1)
Buradan x=4 kg bulunur.
4kg 6 TL ise
3 kg kaç TL eder.
Cevap=6*3/4=4.5 TL
Kusura bakma, düzelttim.
x elmanın birim fiyatı değildir.
Hata yapmışsınız.
6x = 10,52x−1burda içler dışlar yaparak bulundu öyle değil mi? ondalık sayıyı nasıl düzenlediniz
6(2x-1)=10,5x
10,5x=12x-6
12x-10.5x=6
1.5x=6
x=6/1,5=60/15=4 kg.
Elmanın kilogram fiyatı e olsun.
xe=6(2x−1)e=10,5x2x−1=610,5x=4xe=6→e=64=1,50 TL3 kg elma 3⋅1,5=4,50 TL'dir.
Bakkala giden birisi bunu çözebilmeli. x için 6 ödüyorsan 2x için 12 ödersin, verilen son eşitlik der ki 1 kilosu 1,5 TL.