Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Akademisyenler öncülüğünde matematik/fizik/bilgisayar bilimleri soru cevap platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3.4k kez görüntülendi

Buna göre , 3 kg elma alan bir müşteri kaç TL öder ?

Orta Öğretim Matematik kategorisinde (2.1k puan) tarafından  | 3.4k kez görüntülendi

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme

1 kg elmanın fiyatı=6/x=10,5/(2x-1)

Buradan x=4 kg bulunur.

4kg 6 TL ise 

3 kg  kaç TL eder.

Cevap=6*3/4=4.5 TL

Kusura bakma, düzelttim.

(3.9k puan) tarafından 
tarafından düzenlendi

x elmanın birim fiyatı değildir.

Hata yapmışsınız.

6x = 10,52x1

burda içler dışlar yaparak bulundu öyle değil mi? ondalık sayıyı nasıl düzenlediniz 

6(2x-1)=10,5x

10,5x=12x-6

12x-10.5x=6

1.5x=6

x=6/1,5=60/15=4 kg.


0 beğenilme 0 beğenilmeme

Elmanın kilogram fiyatı e olsun.

xe=6(2x1)e=10,5x2x1=610,5x=4xe=6e=64=1,50 TL3 kg elma 31,5=4,50 TL'dir.

(4.6k puan) tarafından 
0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bakkala giden birisi bunu çözebilmeli. x için 6 ödüyorsan 2x için 12 ödersin, verilen son eşitlik der ki 1 kilosu 1,5 TL.

(25.6k puan) tarafından 
20,333 soru
21,889 cevap
73,624 yorum
3,055,965 kullanıcı